Blog Post

This is a single blog caption
18 január 2024

XXI. század a Rock Klubban (felhívás)

Szín-pódium, az élő digitális tartalom

A Szeged Városi Rock Klub igen jelentős szerepet játszott és játszik a mai napig a helyi zenei kultúra és rockzene fejlődésében. A klub 1980-ban alakult, olyan alulról szerveződő közösségi entitásként, ahol a rockzenészek és rajongók találkozhatnak és megoszthatják egymással a zene iránti szenvedélyüket. Ez idő alatt számos helyi és külföldizenekar lépett fel itt, hozzájárulva Szeged városának zenei hírnevéhez. A Klub már alapításakor sem szimpla koncerthelyszínt jelentett. Szellemiségének kezdetektől fogva fontos pillére, hogy a helyi és környékbeli könnyűzenét kedvelő és művelő fiatalok számára olyan bázist kínál, ahol kedvező feltételek mellett próbálhatnak, eszmét cserélhetnek, valamint saját közönségük előtt színpadra is vihetik azokat az elképzeléseiket, melyeket az épület falai között álmodtak meg. A Klub soha nem csak egy szórakozóhely volt tehát, inkább közösségi színtér, ahol a társadalmi rétegek közötti különbségeket elmosta a zene iránti szeretet. Korábban számos, mára országos hírű zenekar csiszolgatta tudását a Klub falai között, illetve lépett fel a színpadán, mint az East, a Nevergreen, a Nyers, VHK, a CPG, Tankcsapda vagy mostanság Müller Péter Sziámi és zenekara.

Az évek során a klub adaptálódott a változó zenei trendekhez, bemutatva különböző rockstílusokat, egyebek mellett a punk, a heavy metal, blues, az alternatív vagy a folk rock. A klub nem csak koncerteknek ad otthont, hanem közösségi és kulturális eseményeknek is, táncháznak, könyvbemutatóknak, irodalmi esteknek és kiállításoknak, erősítve ezzel a helyi közösséget, próbatermek, illetve ingyenes fellépések biztosításával igyekezett és igyekszik fenntartani a rock, valamint közösségi színtér eszméit. Fontos szerepet játszott a mára európai hírű Szegedi Ifjúsági Napok átmentésében is, hiszen 1990 és 2002 között szervezőként több alkalommal helyszínt biztosított a sorsára hagyott fesztiválnak. A jelenkor helyi popkultúrájának fősodrában való részvételét a fentieken túl az is bizonyítja, hogy olyan közismert előadók álltak már a klub kisszínpadán, mint Varga Miklós vagy Kalapács József, de másokon túl koncertezett itt az Akela, a Rózsaszín Pitbullés a Cadaveres is.

A klubnak története során sok kihívással is szembe kellett néznie, beleértve a pénzügyi nehézségeket, a világjárvány utáni visszaesést és a zeneipar változásait. Ennek ellenére jelenleg is fontos szereplője maradt Szeged város kulturális életének, összehozva a zene szerelmeseit generációkon át. A Szeged Városi Rock Klub aktív szerepet vállal a közösségi és kulturális projektekben, támogatva a hozzáférhetőséget és az inkluzivitást a zenei eseményeiken. Ez a hozzáállás tovább erősíti a klub hírnevét, mint egy befogadó és sokszínű helyet.Az elmúlt negyven év elismeréseként a Városi Rock Klub 2021-ben elnyerte a megtisztelő Poptörténeti Emlékpont címet.

A legújabb trendekhez alkalmazkodva jelent meg a klub életében egy modern, innovatív ötlet, amely a hagyományos élő zenei klubok hangulatát ötvözi a digitális technológia előnyeivel. Egy ilyen klubban a rockzene központi szerepet játszik, miközben a digitális tartalomszolgáltatás lehetőséget biztosít az előadók számára, hogy szélesebb közönséghez juttassák el zenéjüket az online streaming, virtuális koncertek és más digitális platformok révén. Ez nemcsak a rajongóknak nyújt új élményeket, hanem a zenészeknek is új lehetőségeket teremt a közönség elérésére és az új technológiák kihasználására.

A Szeged Városi Rock Klub 2023 februárjában egy új sorozatot indított, mely Szín-Pódium néven kerül megrendezésre. Ez négy különböző változatot foglal magában: a Szó-, a Hang-, a Kép- és a Tér-Szín-Pódiumot. Ezek a stream estek hamarosan heti rendszerességgel „élő” közönség előtt kerülnek megrendezésre, ahol helyi gondolatokat és elképzeléseket dolgoznak fel. A Szó-Szín-Pódium irodalmi esteket tart, a Hang-Szín-Pódium a zenei beszélgetésekre összpontosít. A Kép-Szín-Pódium a vizuális kultúra témáit emeli ki, míg a Tér-Szín-Pódium közéleti aktualitásokkal foglalkozik, különös tekintettel Szeged városára.

Kiemelten fontos a Hang-Szín-Pódium, amely videopodcastformájában mutatja be a régi szegedi rockzenészeket. Ez a sorozat Szeged rockzenei történetének elmúlt ötven évét tekinti át, kiemelve azokat a szépemlékű senior zenekarokat, amelyek egy része már feledésbe is merült. A sorozat azt vizsgálja, mi történt ezeknek a zenekaroknak a tagjaival, hogyan alakult az életük, aktívan zenélnek-e még, és milyen kapcsolatban állnak a zenével manapság. A sorozat befejeztével az összegyűlt digitális tartalom a szegedi RB Filmáltal feldolgozásra kerül egy rockzenei helytörténeti alkotás formájában televízióra alkalmazva. Mindennek következtében a tervezettek szerint a helyi televízió is műsorra tűzi azt, de a hanganyag rádióra alkalmazott részletei meg tudnak jelenni a klubunkkal jó kapcsolatot ápoló vajdasági Panda Radio Srbijahullámhosszán is. Tervünk megvalósításához támogatókat keresünk, ezért bízunk abban, hogy szándékaink pozitív megítélését követően Önt és szervezetét is üdvözölhetjük a Rock Klubbal együttműködő partnereink körében.

Üdvözlettel

Vadász János sk.

Szeged Városi Rock Klub vezetője

[email protected] 30/381-8282

Smash It Up // Facivii - Endless Me
icon-downloadicon-downloadicon-download
  1. Smash It Up // Facivii - Endless Me
  2. Missing You // Facivii - Endless Me
  3. Pump The Club // Facivii - Endless Me
  4. Blue Groove Deluxe // Facivii - Endless Me
  5. Extreme Shot // Facivii - Endless Me